Poradnik Auto ID

Poradnik Jak wybrać kolektor danych?

Jak wybrać kolektor danych?

Kody kreskowe to nieodłączny element szeroko pojętego obrotu towarami. Dzięki nim zidentyfikujemy bezbłędnie produkt i przypiszemy do niego odpowiednią cechę systemową. Dlatego też urządzenia umożliwiające odczyt kodów kreskowych stały się bardzo istotnym elementem każdej nowoczesnej firmy.

 

Jak dobrać odpowiedni kolektor? Podobnie jak w przypadku czytników, na początku należy postawić sobie pytania: gdzie, w jaki sposób i w jakich warunkach będzie on wykorzystywany.
Kolektor danych, zwany też terminalem mobilnym lub inwentaryzatorem to komputer przenośny, wyposażony w czytnik kodów kreskowych, klawiaturę i wyświetlacz. Dzięki wbudowanej pamięci i procesorowi kolektory potrafią zliczać, filtrować i rozpoznawać towary na podstawie kodów kreskowych, przechowując bazy z danymi towarów, Klientów czy dostawców. Większość modeli dzięki wbudowanym modułom łączności bezprzewodowej WiFi, Bluetooth, GPRS/LTE umożliwia zdalną komunikację z serwerami (on-line). Ponieważ jest wiele rodzajów kolektorów, wprowadzony został podział ułatwiający ich przypisanie do odpowiedniej roli:

 

1. Kolektory batch’owe (tekstowe) - najbardziej znane, tanie i popularne kolektory, wyposażone w prosty mechanizm przekazywania danych i kilku-liniowy wyświetlacz LCD. Stosowane zarówno w biurach oraz sklepach jak i w niedużych magazynach (inwentaryzacja). Dobiera się je w zależności od wielkości bazy towarowej i stosowanego programu handlowo-magazynowego.

 

2. Kolektory PDA - dające znacznie więcej możliwości niż kolektory batchowe. Posiadają kolorowe,dotykowe wyświetlacze i szereg funkcji komunikacyjnych oraz systemy Windows Mobile/CE lub Android. Pośród nich znajdują się palmtopy do zastosowań gastronomicznych (tzw. bonowniki),odporne smartfony dla przedstawicieli handlowych oraz terminale do zastosowań medycznych (zespecjalną obudową antybakteryjną - farmacja, szpitale, weterynaria).

 

3. Kolektory magazynowo-logistyczne - wytrzymałe terminale mobilne, przeznaczone do magazynów, sklepów i hurtowni. Wyposażone w czytniki kodów kreskowych, klawiaturę ułatwiającą wprowadzanie danych i kolorowy wyświetlacz dotykowy. Sprawdzają się podczas inwentaryzacji, obsługi codziennych dostaw i kompletacji wydań. Część z nich wyposażona jest w moduły GPS oraz łączność LTE/GPRS umożliwiając tym samym wykorzystanie ich w terenie np. podczas dostarczania przesyłek lub kontroli liczników i rozmaitych urządzeń przesyłowych.

 

4. Kolektory przemysłowe - urządzenia dopracowane pod względem wytrzymałościowym i ergonomicznym, przystosowane do ciężkiej pracy przez wiele godzin dziennie, siedem dni w tygodniu, w kurzu, wilgoci lub niskich temperaturach. Wyposażone w bardzo skuteczne skanery, duże jaskrawe wyświetlacze, kilka wariantów klawiatur, uchwyty pistoletowe i wiele innych pomocnych dodatków do pracy w wielkich magazynach, halach produkcyjnych, na rampach przeładunkowych lub w terenie podczas prac logistycznych. Pośród nich znajdują się komputery naręczne i nawózkowe (do montażu na wózkach widłowych i w samochodach ciężarowych).

 

 

Źle dobrany kolektor może być powodem frustracji pracowników i wyraźnego spadku ich wydajności. W skrajnym przypadku może się okazać, że sprzęt nieodpowiednio dobrany do warunków pracy odmówi posłuszeństwa, a producent nie uzna gwarancji z powodu użycia niezgodnego z przeznaczeniem. Polecamy kontakt z naszymi fachowcami, którzy doradzą i pomogą w doborze urządzenia odpowiedniego do potrzeb, warunków pracy i zakładanych funduszy.

Poradnik Jak wybrać czytnik kodów kreskowych? Jak wybrać czytnik kodów kreskowych? Poradnik Auto ID
Poradnik Drukarka kodów kreskowych Drukarka kodów kreskowych Poradnik Auto ID